Skip to main content

Armastusest

Parimad lood algavad armumisest. Nojah, võib-olla. Aga armuda võib hoopistükkis džinni… Nii juhtus meiega. Lisada veidi auahnust, julgust ja nii sai reaalsuseks päris oma džinnivabrik.

Tohi master distiller, üks asutajatest ja suur džinnisõber on Priit Palk, kelle järjekindlus džinnide maailma avastamises on pretsedenditu. Armastust kadakamaitselise joogi vastu jagavad ka sõbrad Tormi Tamm ja Siim Markus, kes nakatusid Priidu entusiasmist ning koos löödi käed päris oma džinnibrändi loomiseks.

Äratundmisest

Sobiv hoone uue džinni valmistamiseks leiti kiiresti. Sajand tagasi oli Eesti tuntud mõisate viinaköökide poolest ja mil piiritust veeti tsaari Venemaale. Loogiline samm oli uurida, kas mõni vastav sobilik hoone oleks saadaval. Mõne uhke mõisa ümberehitamise plaani džinni destilleerimiskojaks polnud, jaht oli just viinaköögile. See „õige ja ainsa“ äratundmine tuli jõudes Tohisoole – 30 km Tallinnast asuv mõis ja kõrge korstnaga vana viinaköök. Viimane oli justkui talveunes ja ootas endale uut tegevust. Viina ei oldud Tohisool valmistatud aastakümneid, küll aga hoopis käekotte – „Linda“ nahavabrik valmistas Tohisool 90ndateni kindaid ja kotte.

Džinni retsepti sünnist

Džinnivabriku rajamine kestis paar aastat.  Valiti destilleerimisseadmed kindla saksa kvaliteediga. Pudeldusliin tuli Itaaliast, roostevabad mahutid Slovakkiast ja pumbad Jaapanist, laboriseadmed ka Saksamaalt.

Samal ajal käis retseptide katsetamine. Kadakamarjad, mis on iga destilleeritud džinni alustala, ent mida juurde panna oma nüansi leidmiseks? Erinevad piprad, ingver, kummel, cassia, koriander ja mida kõike veel. Kuni Priit tuli mõttele lisada ka midagi magusat Põhjamaa loodusest. Murakas! Seesama, c-vitamiinist pungil eksklusiivne mari, mida Eestis leiab rabadest, veel vaid Skandinaavias, Põhja-Venemaal ning Kanadas.

Kogu seda hullust, mis destilleerimiskatlast läbi voolas, käisid proovimas head sõbrad, sommeljeed ja baarmanid. Murakamaitse meeldis lõpuks kõigile ja sellest imemarjast saigi Tohi džinni alus. Maitse, mis koos kadakamarjade, ingveri, kardemoni ja kirevilja lillega loob meie džinni kirgliku koosluse.

TOHIB, EI TOHI?

Nüüdseks on ilmselt ka selge, miks meie džinni nimi on Tohi. Miks ei tohi? Muide, jaapani keeles tähendab „tohi“ lindu. Tšerokee keeles aga viitab „tohi“ rahule ja tasakaalule. Tohi pudeli etiketil on samuti lind, kuigi tema idee on pärit Bellingshausenite perekonna vapilt, kellele kuulus kunagi Tohisoo mõis. Liiga palju häid kokkusattumusi! Kõigele lisaks on Tohi nimeline Iraani päritolu hip-hoppar super kuulus Ameerikas. Loodame, et ta tuleb meile varsti külla.

Detailidest

  • TOHI on mõeldud optimistidele – meie pudelil on skaala, mis näitab kas pudel on täis, poolik või tühi. Seal, kus peaks olema pool joodud, näitab skaala endiselt märki, et pudel on täis – TOHI pudel on alati pooltäis!
  • Sõrmusega linnu avastasime Bellinghausenite vapilt. Just selle sama Bellinghauseni vapilt, kes Antarktika avastas – nimelt oli tema isa kunagi  Tohisoo mõisa omanik.
  • TOHI džinn on heartcrafted, mitte handcrafted. Paneme alati tükikese oma südamest igasse keedetud džinni partiisse.

Miks on TOHI parem kui teised džinnid?

Ega ei olegi tingimata parem, aga see-eest on omanäolisem, äratuntavam, põneva murakanüansiga. Aa, juba on TOHI Cloudberry Mist Gin võitnud mitmeid parima džinni auhindu, niiet …. no comments. Hinda ise meie loomingut.

Tohi Distillery OÜ džinnitehase tootmisseadmete ostmist ja vajalike ehitustööde teostamist toetati PRIA 2017. aasta mikro- ja väikeettevõtjate põllumajandustoodete töötlemise ning turustamise investeeringutoetuse raames. Seminarikeskuse ehitamise investeeringuid on toetatud PRIA poolt maapiirkonna majandustegevuse mitmekesistamise investeeringutoetuse 2018. aasta taotlusvoorus.
Päikeseelektrijaama ehitamist toetas PRIA 2022. aasta toiduainetööstuse energia varustuskindluse investeeringutoetuse raames.