Skip to main content

Püssirohukindel džinn või turundustrikk?

Džinn on alati olnud “kangem kraam” ning tänapäevalgi on džinni ametlik minimaalne kangus 37,5% vol. Mida kangem destilleeritud džinn, seda nüansirikkam ta reeglina on. Mitmekesises džinnimaailmas on mitmeid reegleid, millele üks või teine džinn vastama peab ja kuidas tarbija kirjus valikus lihtsamalt orienteeruda võiks, kirjutasime jupp aega tagasi siin.

Aga täna tahtsime rääkida huvitavast džinni sordist nagu Navy Strength. Mis sel merede ja mereväega pistmist? Kas järjekordne turundstrikk, või siiski ka kübeke tõde?

Tegelikult on ajalooliselt päris hästi dokumenteeritud mereväe tähtsus džinni ajaloos. Ürikutest on selgelt välja tulnud, et just Briti kuninglik merevägi oli džinni ja muude alkoholide suur ostja. Meresõitudel on sajandeid alkohol kaasas olnud, seda nii haiguste kui iivelduse peletamiseks. Samuti – esimesed viinaköögid või destilleerimikojad (ingl. k “distillery”) asusid tihti sadamalinnades, kus oli puhas vesi ning lihtne hankida erinevaid vürtse. Neid linnu külastasid tihti ohvitserid ja teised meremehed laevadelt. Olgu tegu Londoni, Rotterdami või Le Havre´iga, rääkimata kaugemate mandrite linnadest.

Admiral´s Reserve Navy Strength Gin džinn blog postsailors in the gin bar

Meremehed ostsid džinne ja muid jooke kaasa oma tarbeks kui ka nn ametliku hulgiostjana ning tegid nendega kodumaal kaupa. Muidugi oma osa tarbiti ka pikal merereisil.

Ent peale džinni “ekspordi”, oli Briti kuninglikul mereväel veel tähtis avastus, mis sai igaveseks džinni ajalukku kirjutatud. Enne areomeetri leiutamist ei olnud alkoholi kangust kuigi lihtne mõõta. Sestap leiutasid mereväelased lihtsa viisi kontrollimaks, kas kaup on ikka kvaliteetne, mitte lahjendatud piiritusjook. Nad võtsid väikese koguse džinni kaupmehelt, segasid selle püssirohuga pastaks ja tõmbasid tikku. Kui džinni ja püssirohu segu süttis – hea kaup, sisaldab piisavalt alkoholi. Kui ei – kaupa ei tehtud. Nii sündiski mereväe tugevusega ehk Navy Strength Gin. Peale alkoholi mõõdikute leiutamist, muutus süsteem ja mõõtmine muidugi täpsemaks, ent mereväe kanguse džinni kategooria jäi, tänapäeval on selle kategooria džinnid minimaalselt 57% vol. Tõsi küll, termini “navy strength gin” kehtestati 90ndatel Plymouth Gini konsultantide toel. Turundust ei saa alahinnata! Uus mõiste võttis kenasti kokku Ühendkuningriigi kange džinni ajaloo ja nii sündiski „navy strength“ alamkategooria.

Tohi Distillerys on Priidule, džinnimeistrile, alati meeldinud julged maitsed ja katsetused. Samas, väärtustades vanaviisi parima džinni tegemist ja traditsioone. Seega, “navy strength“ gin oli loogiline järgmine maitse džinnikollektsioonis. Oma mereväe kangusesse džinni valis ta koguni 12 erinevat parimat vürtsi maailma eri rannikutelt. Kadakamari, koriander, tsitruse koored, kardemon, cassia, angelica juur ja palju teised vürtsid segatuna parima Eesti orgaanilise piiritusega.  Admiral´s Reserve Navy Strength Gin džinn

Tulemus on jõulise maitse, kuiva stiiliga destilleeritud džinn.

Kangus 59,1% vol, mis on juhtumisi Kohila koordinaadid kaardil, kus asub Tohi Distillery.

Meresõidu kanguse džinniga tasub proovida spetsiifilisi džinnikokteile, aperitiive, kus maitsebukett on tõeline elamus. Näiteks Gin Gimlet või Gin Sour.